
Centrum Badań Memlingowskich UG i Instytut Kultury Miejskiej serdecznie zapraszają na trzeci w 2025 r. wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 27 marca 2025 (czwartek) o godzinie 18.00 i zostanie wygłoszony przez ks. dr. Krzysztofa Niedałtowskiego.
Wykład będzie dotyczył eschatologicznych wątków Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga w kontekście innych tego typu przedstawień europejskich.
Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale Youtube WMG Video.
Jest już dostępne nagranie wykładu ze stycznia 2025 Schronisko młodzieżowe im. P. Beneke na Biskupiej Górce. Architektura i wystrój. A.Perz, J.Friedrich
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.

Centrum Badań Memlingowskich UG oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku serdecznie zapraszają 27 lutego (czwartek), o godzinie 18.00 na drugi w 2025 r. wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład pod tytułem „Florencja – Brugia – Gdańsk. O jednym obrazie, dwóch architektach i trzech miastach” wygłosi dr hab. inż. arch. Piotr Samól z Politechniki Gdańskiej.
W 1467 r. Michelozzo zakończył przebudowę położonego na przedmieściu Florencji, u podnóżna Fiesole, klasztoru augustianów Badia Fiesolana. Fudnacja wspierana przez Kosmę Medyczeusza i głównych pracowników jego banku. Jednym z nich był Angelo Tani, który zamówił do swojej kaplicy rodowej tryptyk Hansa Memlinga. Choć dzięki akcji Paula Beneke obraz nie dotarł do Toskanii, ale w 1473 r. został przywieziony do Gdańska, to jego historia dotyczy także problem transferu architektonicznych wzorców między miastem, w którym narodził się Renesans, a recepcją nad Bałtykiem tzw. stylu miękkiego w architekturze. Temu zagadnieniu będzie poświęcona najbliższa prelekcja.
Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale youtube WMG Video.
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym, Plac Rakowy.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na pierwszy w 2025 r. wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 30 stycznia 2025 (czwartek) o godzinie 18.30 i zostanie wygłoszony przez Annę Perz i prof. UG dr hab. Jacka Friedricha.
Wykład będzie dotyczył architektury oraz wystroju schroniska młodzieżowego, którego patronem był gdański kaper Paul Beneke. Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale youtube WMG Video.
Jest już dostępne nagranie wykładu z grudnia Memling pod choinkę. Beata Możejko, Andrzej Januszajtis | 2024.12.12
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na dziesiąty wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 12 grudnia (czwartek) o godz. 18.00 i zostanie wygłoszony przez prof. Andrzeja Januszajtisa i prof. dr hab. Beatę Możejko, dyrektorkę Centrum.
Wykład będzie poświęcony ikonografii Bożego Narodzenia w czasach Memlinga i historii obchodów Bożego Narodzenia w Gdańsku.
Wykład będzie nagrywany – Video WMG. Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.
Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej.
Jest już dostępny na kanale Youtube wykład prof. Andrzeja Wozińskiego, z 28 listopada 2024: (537) Bractwo św. Jerzego w Gdańsku, tryptyk Memlinga i kilka dzieł z ich otoczenia. Andrzej Woziński – YouTube

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na dziewiąty wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 28 listopada (czwartek) o godz. 18.00 i zostanie wygłoszony przez dr. hab. Andrzeja Wozińskiego, prof. UG z Instytutu Historii Sztuki, UG.
Wykład będzie poświęcony związkom gdańskiego bractwa św. Jerzego z dziełami Hansa Memlinga
Wykład będzie nagrywany – Video WMG. Jest już dostępne nagranie wykładu z października 2024 wygłoszonego przez dr Annę Sobecką: Hans Memling a sztuka w Gdańsku. Anna Sobecka | 2024.10.17
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.
Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na ósmy wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 17 października (czwartek) o godz. 18.00 i zostanie wygłoszony przez dr Annę Sobecką z Instytutu Historii Sztuki, UG.
Wykład będzie dotyczył kontekstu artystycznego w jakim znalazł się „Sąd Ostateczny” Memlinga po przybyciu do Gdańska i ustawieniu go w przestrzeni kościoła Mariackiego. Przyjrzymy się temu jak w w XV wieku wyglądała kultura artystyczna miasta i czy pojawienie się dzieła Memlinga, z jego wyrafinowaniem i dbałością o detal, mogło wywołać wpływ na miejscowe malarstwo.
Wykład będzie nagrywany – Video WMG. Jest już dostępne nagranie wykładu z września 2024 wygłoszonego przez Magdalenę Podgórzak i Alicję Andrzejewską Zając: Sąd Ostateczny Hansa Memlinga. Historia konserwacji dzieje powojenne. | 2024.09.26
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.
Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na siódmy wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 26 września (czwartek) o godzinie 18.00 i zostanie wygłoszony przez kustoszki z Muzeum Narodowego w Gdańsku: Magdalenę Podgórzak i Alicję Andrzejewską Zając.
Tym razem będzie można posłuchać o powojennych losach tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga.
Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale Youtube WMG Video. Jest już nagranie wykładu dr. Oskara Rojewskiego z czerwca 2024: (393) Międzynarodowe kontrakty i prestiżowe zlecenia w warsztacie Memlinga. Oskar J. Rojewski – YouTube.
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.
Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na szósty wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 20 czerwca (czwartek) o godzinie 18.00 i zostanie wygłoszony przez dr. Oskara J. Rojewskiego.
Tym razem będzie można posłuchać o prestiżowych zamówieniach związanych z warsztatem Hansa Memlinga i terminowania u niego.
Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale Youtube WMG Video. Jest już nagranie na youtube.com wykładu z 23.05 2024 Dr Merike Kurisoo o słynnym uczniu Hansa Memlinga Michelu Sittowie.
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na piąty wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 23 maja (czwartek) o godzinie 18.00 i zostanie wygłoszony przez dr Merike Kurisoo.
Tym razem będzie można posłuchać o słynnym uczniu Hansa Memlinga Michelu Sittowie. Wykład będzie tłumaczony na język polski.
Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale Youtube WMG Video.
Jest już nagranie wykładu na youtube.com Prof. Jerzego Jankau „Lekcja anatomii u Hansa Memlinga”, z 25.04.2024.
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na czwarty wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 25 (czwartek) o godzinie 18.00 i zostanie wygłoszony przez dr hab. Jerzego Jankau, prof. GUMed . Tym razem będzie można posłuchać o tym czy Hans Memling znał się na anatomii.
Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale Youtube WMG Video.
Jest już nagranie wykładu Aleksandry Stanek z 21. 03. 2024: Hiszpański żywot dzieł Hansa Memlinga. Aleksandra Stanek | Wokół Memlinga 2024.03.21 (youtube.com).
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na trzeci wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 21 marca (czwartek) o godzinie 18.00 i zostanie wygłoszony przez Aleksandrę Stanek (Centrum Badań Memlingowskich UG). Prelegentka omówi przyczyny popularności dzieł Hansa Memlinga we współczesnej artyście Hiszpanii. Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale Youtube WMG Video. Jest już nagranie wykładu Prof. Andrzeja Wozińskiego z 29.02.2024.
Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na drugi wykład w ramach popularno-naukowego cyklu zatytułowanego „Wokół Memlinga”. Wykład odbędzie się 29 lutego (czwartek) o godzinie 18.00 i zostanie wygłoszony przez dr. hab. Andrzeja Wozińskiego, prof. UG. Będzie dotyczył Hansa Memlinga, jakim artystą był autor „Sądu Ostatecznego”, kto i co go ukształtowało, jaki miał wpływ na sztukę swoich czasów. Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale youtube WMG Video. Jest już dostępne nagranie wykładu z 25 stycznia: Brugia w czasach Hansa Memlinga. Miasto artystów, bankierów i kupców. Beata Możejko | 2024.01.25 – youtube.com. Do zobaczenia w Instytucie Kultury Miejskiej, w Kunszcie Wodnym.

Centrum Badań Memlingowskich UG serdecznie zaprasza na nowy cykl wykładów popularno-naukowych zatytułowany „Wokół Memlinga”. W kolejnych miesiącach, w każdy ostatni czwartek o godz. 18.00 zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, w Kunszcie Wodnym. Wykłady poświęcone twórczości Hansa Memlinga i jemu współczesnym wygłoszą naukowcy z Instytutu Historii Sztuki, Instytutu Historii UG oraz zaproszeni goście. Wykłady będą nagrywane i udostępniane na kanale YouTube – Video WMG.

International Conference on the 550th anniversary of the seizure of „The Last Judgment” by Paul Beneke:
Artists, bankers, sailors. Contexts of the times of Hans Memling.
20-22 IV 2023, Gdańsk , Poland, University of Gdańsk, National Museum in Gdańsk.

International Scientific Conference: Body under threat: Body in history psychology and law.
23 – 24 November 2022
Faculty of Law and Administration
University of Gdańsk
Auditorium B (23 XI), Auditorium C (24 XI) Jana Bażyńskiego 6, 80-980 Gdańsk