W miniony piątek 28 października 2022 na Wydziale Historycznym, w ramach cyklu „Piątek na Historycznym”, odbył się wykład The German Hanse: Conflict and Consensus in Northern European Policy Making, który wygłosiły dr Angela Huang (Research Centre for Hanse and Baltic History (FGHO), Lubeka) i prof. dr Ulla Kypta  (University of Hamburg).

Spotkanie, które poprowadziła prof. dr hab. Beata Możejko, przyciągnęło spore grono słuchaczy. Na koniec uczestnicy wykładu zadawali prelegentkom pytania i prezentowali swoje uwagi dotyczące przedstawionego tematu.

Dr Angela Huang, jest historyczką, badaczką dziejów gospodarczych i społecznych okresu przednowoczesnego. Skupia się na historii niemieckiej Hanzy. Od 2017 roku jest kierownikiem Ośrodka Badawczego Historii Hanzy i Bałtyku w Europejskim Hansemuseum w Lubece. Jest autorka licznych artykułów, w 2015 r. opublikowała monografię Die Textilien des Hanseraums. Produktion und Distribution einer spätmittelalterlichen Fernhandelsware. Böhlau, Köln u. a. 2015. Od 2017 jest też członkinią redakcji czasopisma Hansischen Geschichtsblätter.

Prof. dr Ulla Kypta, wykłada historię późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności na Uniwersytecie w Hamburgu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na historii gospodarczej ery przednowoczesnej i historii późnej Hanzy. Jest autorką licznych artykułów naukowych poświęconych problematyce hanzeatyckiej Przygotowuje monografię poświęcona współpracy kupców w 16 wiecznej Antwerpii.

Obie badaczki współpracują z Memling Research Center (Centrum Badań Memlingowskich) na Uniwersytecie Gdańskim.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania tutaj.