W piątek 26 kwietnia 2024 r., na zaproszenie Dziekana WH dr hab. Arkadiusza Janickiego, prof. UG oraz Dyrektorki Centrum Badań Memlingowskich UG prof. dr hab. Beaty Możejko, gościem „Piątku na Historycznym” był Prof. Balázs Nagy z Central European University, Vienna – Budapest.
Prof. Nagy w trakcie wykładu pt. “Crisis and Recovery: The Impact of the Mongol Invasions of Mid-thirteenth Hungary” przybliżył zagadnienie najazdu mongolskiego na Węgry w 1241, jego przebiegu i skutków. Wskazał na relację źródeł pisanych, ikonograficznych a także na nowe badania archeologiczne i morfologiczno-hydrologiczne.
5 marca 2024 r. gościnią Centrum Badań Memlingowskich UG była dr Małgorzata Dowlaszewicz (Uniwersytet Wrocławski), która prowadzi badania z zakresu średniowiecznej wernakularnej literatury niderlandzkiej (w szczególności epiki oraz hagiografii) oraz współczesnej recepcji kultury i literatury średniowiecznych Niderlandów. Od 2005 roku związana jest z Zakładem Dawnej Literatury Niderlandzkiej w Katedrze Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę doktorską poświęciła wizerunkowi diabła antropomorficznego w legendach i exemplach.
Dr Dowlaszewicz wygłosiła w Instytucie Historii wykład „Raczej kwaśny niż słodki” ich los – średniowieczne pisarki z Niderlandów”. Pisarki niderlandzkie od XIII do XVI wieku przedstawione zostały na tle zmian społecznych i kulturowych średniowiecznych Niderlandów. Twórczość Hadewijch, Berty Jacobs czy Anny Bijns była punktem wyjścia do rozważań o produkcji literackiej w dawnych wiekach i pozycji kobiet piszących.
27 lutego 2024 gościnią Centrum Badań Memlingowskich UG była Profesor Katalin Szende, z Centralnego Uniwersytetu Europejskiego (Budapesz/Wiedeń). Jej badania koncentrują się na średniowiecznych miastach Europy Centralnej, z szczególnym uwzględnieniem takich aspektów jak społeczeństwo, demografia, topografia oraz życie codzienne. Jest członkinią Międzynarodowej Komisji Historii Miasta; redaktorką naukową serii Węgierskiego Atlasu Historii Miast a także członkinią, założycielką i przewodniczącą Medieval Central Europe Research Network (MECERN) oraz autorką licznych rozpraw naukowych, w tym monografii. Ostatnio ukazała się współredagowana przez nią monografia Cities and Economy in Europe: Markets and Trade on the Margins from the Middle Ages to the Present, Routledge 2024
10 listopada 2023 r. w ramach “Piątku na Historycznym” odbył się wykład Profesor dr Felicitas Schmieder (FernUniversität Hagen, Niemcy) pt. „What do you know of the German East?” (1940/42). Addressing and creating memory in image and text. Wystąpienie odnosiło się do postrzegania i kreowania pamięci o bitwie pod Grunwaldem, w Niemczech w latach 1940/42.
Spotkanie poprowadziła prof. dr hab. Beata Możejko.
27 października 2023, o godz. 13.00 odbyło się się spotkanie z Prof. dr Emilią Jamroziak z University of Leeds / Wielka Brytania, na temat “Mediewistyka i co ona wyjaśnia w XXI wieku?”.
12 czerwca 2023 r. odbył się wykład Prof. Lynn F. Jacobs (University of Arkansas) pt. “Music in Bosch’s Hells”.
26 maja 2023, w ramach „Piątku na Historycznym” miało miejsce spotkanie z Profesorem Przemysławem Wiszewskim (Uniwersytet Wrocławski).
17 marca 2023 na Wydziale Historycznym UG odbyło się spotkanie z Prof. dr. hab. Jerzym Sperką (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
Spotkanie poprowadziła prof. dr hab. Beata Możejko.
25 listopada 2022, w ramach „Piątku na Historycznym” miało miejsce spotkanie z Profesorem Jackiem Hartnell z University East Anglia, Norwich.
28 października 2022 odbył się wykład z cyklu „Piątek na Historycznym” pt. The German Hanse: Conflict and Consensus in Northern European Policy Making, który wygłosiły dr Angela Huang (Research Centre for Hanse and Baltic History (FGHO), Lubeka) i prof. dr Ulla Kypta (University of Hamburg).
Spotkanie poprowadziła prof. dr hab. Beata Możejko.